Макс Вертапен спечели Гран на Саудитска Арабия

Верстапен изпревари пилотите на Ферари за първи успех през сезона

2 годиниМоторни 10 Симеон Кисьов

Актуалният световен шампион Макс Вертапен с Ред Бул излъга пилота на Ферари Шарл Льоклер и спечели Гран При на Саудитска Арабия, втори старт от новия сезон във Формула 1. Двамата влязоха в свирепа битка в последните 5-6 обиколки и на няколко пъти смениха водачеството си.

Спечелилият полпозишън Серхио Перес с Ред Бул поведе на старта, следван от Льоклер. Зад тях Верстапен успя да се справи със Сайнц и зае третото място. Магнусен също стартира добре и изпревари Гасли, а Хамилтън мина пред Албон. В средната част на колоната Гуаню Жу направи ужасно потегляне. Китаецът имаше контакт с Рикиардо, заради който се озова на позиция пред Латифи, а Норис направи добра маневра срещу Гасли.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън започна от 15-о място и постепенно си пробиваше път напред. Британецът успя да изпревари със състезателите на Астън Мартин, Гуаню Жу и Ландо Норис. В 16-ата обиколка механиците на Ферари се подготвиха за спиране на някой от техните пилоти. Въпреки това в бокса влезе Серхио Перес, а Латифи катастрофира и предизвика появата на кола за сигурност. Това позволи на Льоклер, Верстапен и Сайнц да направят спирания в бокса. Така пилотът от Монако поведе колоната пред Верстапен. Зад тях Перес направи маневра срещу Сайнц зад кола за сигурност, която остана на трасето до обиколка номер 20. След рестарта на състезанието Льоклер и Верстапен бяха един до друг. Пилотът на Ферари запази позиция пред Макс, а Сайнц си върна позицията пред Перес. Най-печеливш от цялата ситуацията се оказа Хамилтън, който се изкачи до седмата позиция. В челото Льоклер записваше най-бързи турове и се откъсваше от Верстапен.

В 38-ата обиколка се появи виртуална кола за сигурност след няколкото. Междувременно боксът бе затворен поради неподвижните болиди на Алонсо и Рикиардо. От тази суматоха се възползва Магнусен, а Хамилтън не успя да смени гуми и остана на пистата. След второто възобновяване на състезанието в Саудитска Арабия Хамилтън влезе в бокса и излез извън топ 10.

Верстапен направи грешка, която го отдалечи от Льоклер, но световният шампион отново се залепи за пилота на Ферари в последните 4 завъртания на пистата. Три обиколки преди края нидерландецът опита няколко атаки и успя да застане на първото място и да го запази до края на надпреварата, записвайки първа победа за сезона.

Трети завърши Карлос Сайнц с другото Ферари, а седемкратният световен шампион Люис Хамилтън завърши на 10-та позиция, след като стартира от 15-ото място. Хамилтън обаче счупи рекорд на другия седемкратен световен шампион Михаел Шумахер, след като кара 180 състезания за един и същ отбор, докато германецът имаше 179.

На четвърто място завърши Серхио Перес, а след него се наредиха Джордж Ръсел, Естебан Окон, Ландо Норис, Кевин Магнусен.