Енеа Бастианини записа емоционална първа победа в MotoGP

В крайна сметка Енеа Бастианини успя да удържи първото място до края на състезанието

2 годиниМоторни 2 Симеон Кисьов

Енеа Бастианини спечели състезанието за Гран при на Катар. Това бе първи кръг от сезон 2022 в MotoGP. На пистата Лосаил пилотът на Грезини Дукати потегли от втора позиция и не допусна нито една груба грешка по време на цялата състезателна дистанция от 22 обиколки. Втори на около три десети и половина завърши Брад Байндър с КТМ, а трети остана лидерът в по-голямата част от надпреварата Пол Еспаргаро от тима на Репсол Хонда.

Най-доброто потегляне направиха Пол Еспаргаро и Марк Маркес. Победителят в квалификацията Хорхе Мартин вдигна високо предната гума и едва не се удари в Бастианини. Останалите състезатели на Дукати също направиха лош старт. Страхотно потегляне направи и Брад Байндър, който се озова на трета позиция след преминаването на завой номер едно.

След първите няколко тура състезателите на Репсол Хонда се движеха на върха, следвани от Байндър, Жоан Мир и Бастианини. Малко зад тях Ринс мина пред световния шампион Фабио Куартараро, който имаше проблеми с новия мотор на Ямаха. Заводските пилоти на Дукати също изоставаха. Франческо Баная се движеше на 10-то място, а Джак Милър започна да губи скорост и се прибра в гаража на своя отбор. Преди него в последния завой падна Марко Безеки.

С напредване на състезанието на Лосаил Алекс Маркес също претърпя инцидент, а Бастианини ставаше все по-бърз. Италианският пилот на Грезини Рейсинг Дукати се справи с бившите световни шампиони Жоан Мир и Марк Маркес.

12 обиколки след старта на надпреварата кошмарът за Дукати ставаше все по-голям. Баная атакува Хорхе Мартин на старт-финалната права. За съжаление вицешампионът от сезон 2021 изпусна предницата на своя мотор и повлече със себе си испанския си колега от тима на Прамак Дукати. Така и двамата топ пилоти на италианската марка отпаднаха.

Отпред Пол Еспаргаро водеше пред Байндър, а зад тях Бастианини бе най-бързият пилот на трасето. Италианецът се възползва от по-високата топ скорост на миналогодишния мотор на Дукати и мина пред южноафриканеца.

До края на Гран при на Катар Енеа Бастианини успя да догони лидера Пол Еспаргаро. Така 5 обиколки преди финала състезателят на скромния тим на Грезини поведе колоната. Зад него по-малкият брат Еспаргаро допусна грешка и спря твърде късно. Това позволи на италианския му колега да отвори разлика.

В крайна сметка Енеа Бастианини успя да удържи първото място до края на състезанието. По този начин той записа първи успех като пилот от MotoGP. Също така това бе и първа победа за екипа на Грезини Рейсинг от Гран при на Португалия през 2006 г. Подиумът бе допълнен от Брад Байндър и Пол Еспаргаро.

Веднага след първите трима финишира Алейш Еспаргаро с Априлия, следван от Марк Маркес. Шести и седми завършиха пилотите на Сузуки Жоан Мир и Алекс Ринс. Топ 10 допълниха Йохан Зарко (Прамак Дукати), Фабио Куартараро (Ямаха) и Такааки Накагами (LCR Хонда).

Единадесети остана съотборникът на Куартараро Франко Морбидели, следван от Маверик Винялес (Априлия), Лука Марини (VR46 Дукати) и Андреа Довициозо (RNF Ямаха). Последната точка отиде при Реми Гарднър от тима на KTM Tech 3. Австралиецът бе най-предно класираният новобранец за сезон 2022 в MotoGP.