България удари Северна Македония след грозни сцени в Скопие

Кирил Десподов герой за "лъвовете", които завършиха втори в групата им в Лигата на нациите

2 годиниФутбол 3 Симеон Кисьов

България спечели с 1:0 при визитата си на Северна Македония в последен мач от група 4 на Лига C в турнира Лигата на нациите. Кирил Десподов (50) вкара гола, с който "лъвовете" сложиха край на серия от 22 мача без победа като гости, завършвайки на второ място в групата с точка пред македонците, които останаха с човек по-малко още в 14-ата минута след директния червен картон на Тодор Тодороски.

Младен Кръстаич направи три промени в своя състав спрямо срещата с Гибралтар, спечелена с 5:1. На десния бек застана Виктор Попов, който смени Иван Турицов. В средата на терена Янис Карабельов стартира, вместо Филип Кръстев, докато Пламен Гълъбов зае мястото на Петко Христов.

Още преди химните македонските фенове посрещаха родните запалянковци и футболистите ни с грозни възгласи "бугари татари" и "цигани". След това химнът ни "Мила родино" беше освиркан на стадион "Тоше Проески".

След опознавателните начални минути и липсата на сериозни положения в 14-ата домакините останаха с човек по-малко, след като Тодор Тодороски беше изгонен с директен червен картон за грубо влизане в краката на Марин Петков. Решението на съдията бе потвърдено и от ВАР. Малко след това селекционерът на Северна Македония Благоя Милевски получи жълт картон за протест срещу друго съдийско решение, което "роди" още грозни скандирания против българите и викове "УЕФА мафия".

В 25-ата минута македонците създадоха първата опасност. Милан Ристовски шутира технично от далечна дистанция, но Даниел Наумов спаси с вещина и изби топката в корнер. Три минути по-късно "лъвовете" пропуснаха златен шанс да поведат в резултата. Антон Недялков изведе Радослав Кирилов в наказателното поле, той пусна към Кирил Десподов, който бе сам срещу вратаря, но не успя да си спре топката и да нанесе голов удар.

Двубоят се изнерви и до края на първата част имаше повече битка без сериозни положения пред двете врати, като неточни удари отправиха Валентин Антов и Бейтулай.

Само пет минути след почивката Радослав Кирилов намери Кирил Десподов и капитанът на "лъвовете" с техничен удар реализира за 0:1. Девет минути по-късно Антон Недялков намери топката с глава след центриране от корнер, но бранител на домакините изчисти от голлинията. Малко след това обаче същата ситуация се повтори и пред българската врата, като този път Валентин Антов беше последна преграда пред гола, изчиствайки с глава след удар на Алиоски.

В 66-ата минута Филип Кръстев проби опасно през центъра и нанесе тежък удар, Димитриевски първоначално изпусна топката, но впоследствие я хвана. Три минути по-късно и Антон Недялков пробва късмета си от дистанция и с по-слабия си десен крак нанесе хубав удар, който мина много близо до вратата на Северна Македония.

В следващите минути срещата се укроти и България имаше контрол върху случващото се на терена, но без нещо интересно пред вратата на Димитриевски. В 81-ата минута България извади късмет, когато Алиоски нанесе удар от движение, който премина опасно близо до вратата на Даниел Наумов.

В 88-ата минута Енис Барди избута в гръб Радослав Кирилов, което доведе до свада между футболистите на двата тима и жълти картони за двамата играчи.