София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Македонски медии: Българският парламент прие френското предложение, но без македонски език

СТАТИЯ В INFOMAX

2 годиниОбщество 4 Ивана Иванова

СТАТИЯ В INFOMAX

След няколкочасов дебат Българският парламент одобри предложението на Христо Иванов и Демократична България да приеме френското предложение с изменените условия със 170 гласа „за“, 37 „против“ и 21 „въздържал се“.

По време на дебата се чуха много обвинения кой е предател, кой ги е предал и кой защитава българските национални интереси, до почти единодушното заключение, че това е най-доброто предложение, което България е получавала досега, и накрая знамената на " Възраждане" "Македония е България", днес се провежда дебатът в Народното събрание по внесения от "Демократична България" проект за решение за приемане на френското предложение и отмяна на ветото за Македония и Албания.

Председателят на сесията Атанас Атанасов ги предупреди да ги свалят, за да не бъде принуден да ги изхвърли от залата. Този ход на "Възраждане" отразява позицията им по отношение на Македония, но противопоставянето на "Има такъв народ" се дължи на неспазване на конституционния процес за вземане на това решение.

- Въпросът за Република Македония е приоритет на правителството и решенията трябва да се вземат от правителството и министър-председателя. По този въпрос, тоест хвърлянето на този въпрос в парламента всъщност е бягство от отговорността на национален предател, който направи всичко възможно през последните три месеца, за да се опита да проведе тази двустранна политика, за която ви предупредихме първо , обвини Станислав Балабанов от "Има такъв народ".

Съдейки по снощното гласуване в комисията по външни работи на българския парламент, проекторешението има подкрепата на "Продължаваме с промяната", коалиция ГЕРБ-СДС и "Демократична България".

Внесеното от "Демократична България" предложение предвижда допълване на френското предложение с още 4 условия, ефективно прилагане на Споразумението за добросъседство, гарантиране на правата на българите в Македония чрез включването им в конституцията като нация, че нищо в Македония процесът на присъединяване да се тълкува като признаване на македонския език от България и европейски гаранции, че българските условия ще бъдат изпълнени.

Северна Македония, извинявам се, не може да отвори нито една тема за преговори, ако не отговаря на нашите условия. С една дума, ако не се промени конституцията, това няма да стане. Нашият интерес е гарантиран. Разбирам, че този въпрос е много важен за вас, но фактите са други, каза Настамир Ананиев от "Продължаваме с промяната".

Освен това дебатът беше пълен с множество исторически препратки, че България през последните 150 години е пропуснала много възможности да се обедини със своите специални братя в Македония, които и до днес се ръководят от погрешните схващания, наложени от Югославия и Белград.

Премиерът Кирил Петков, който вчера обяви, че правителството му ще подаде оставка след вот на недоверие, ще подаде оставка в понеделник, заяви, че не очаква българският парламент да вземе решение днес.