София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

Хашимото – заболяването на близо 15% от населението

Чувалили ли сте за болестта Хашимото? Какво представлява, как се лекува и каква е ранната превенция, можете да прочетете тук!

2 годиниЗдраве 24 Полин Илиева

Автоимунните заболявания, за които се заговори съвсем скоро, стават все по-разпространени, а тези, свързани със заболяване на щитовидната жлеза, вече присъстват при близо 15% от населението. Хашимото е едно от често срещаните заболявания на щитовидната жлеза.

Какво представлява болестта Хашимото?

Болестта на Хашимото е състояние, при което имунната ви система атакува щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза е част от вашата ендокринна система, която произвежда хормони, които координират много от функциите на тялото.

Възпалението от болестта на Хашимото, известно още като хроничен лимфоцитен тиреоидит, често води до слабо функционираща щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм). Болестта на Хашимото е най-честата причина за хипотиреоидизъм. Това засяга предимно жени на средна възраст, но може да се появи и при мъже или деца. Според данни на български специалисти, заболяването засяга все повече млади жени.

Симптоми при Хашимото

Възможно е да не забележите признаци или симптоми на Хашимото в началото или да забележите само подуване в предната част на гърлото (гушата). Болестта на Хашимото обикновено напредва бавно в продължение на години и причинява хронично увреждане на щитовидната жлеза, което води до спад в нивата на хормоните на щитовидната жлеза в кръвта. Признаците и симптомите са предимно тези на слабо работеща щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм).

Сред симптомите, които сигнализират наличието на заболяването са: умора и мудност, повишена чувствителност към студ, запек, бледа, суха кожа, подпухнало лице, чупливи нокти, косопад, уголемяване на езика, необяснимо наддаване на тегло, мускулни болки и скованост, болки и скованост в ставите, мускулна слабост, прекомерно или продължително менструално кървене, депресия, пропуски в паметта.

Усложнения

Оставена без лечение, недостатъчно активна щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм), причинена от болестта на Хашимото, може да доведе до редица здравословни проблеми.

Гуша

Постоянното стимулиране на щитовидната жлеза, за освобождаване на повече хормони, може да доведе до увеличаване на жлезата. Това е състояние, известно като гуша. Хипотиреоидизмът е една от най-честите причини за гуша. По принцип не е неудобно, но подуването на щитовидната жлеза може да повлияе на външния ви вид и да попречи на преглъщането или дишането.

Сърдечни заболявания

Болестта на Хашимото може да бъде свързана и с повишен риск от сърдечни заболявания. Това е така, защото високите нива на липопротеини с ниска плътност (LDL) – „лошият“ холестерол – могат да се появят при хора с недостатъчно активна щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм). Ако не се лекува, хипотиреоидизмът може да доведе до сърдечни проблеми или сърдечна недостатъчност.

Какви други усложнение могат да възникнат и какви природни средства могат да ни помогнат в овладяването на хашимотото, можете да прочетете в остатъка от статията тук!

Следете официалния блог на Здравитал, където ще откриете нови задълбочени здравни статии всеки ден!