EURO 2020: Победа за Финландия в драматичен за целия свят мач

Използването на дефибрилатор е било животоспасяващо за футболиста

3 годиниСпортни 9 Антоанета Начева

Изключително драматичен мач се разигра на стадион „Паркен“ между скандинавските селекции на Дания и Финландия. Те дадоха старт в първия мач от група "В" на UEFA EURO 2020.

Още в края на първата част изненадващо срещата бе прекъсната след случилото се с Кристиан Ериксен. Звездата на Дания колабира на терена, което изиска светкавичната намеса на медицински екип. Спешните екипи незабавно започнаха да правят сърдечен масаж на Ериксен, а футболистите на домакините наобиколиха своя съотборник, за да не могат камерите и феновете да виждат цялата драма. Малко по-късно стана ясно, че Ериксен е приет в болница в Копенхаген и състоянието му е стабилно. Появи се дори снимка, на която ясно се вижда, че атакуващият халф напуска терена с кислородна маска и в съзнание. Изпълнителният директор на Интер - Джузепе Марота, заяви пред журналисти на Sky Sports, че е в постоянна връзка с медицинския екип и че има поводи за оптимизъм. А по-късно агентът на футболиста потвърди пред медиите: „Кристиан Ериксен диша и може да говори, буден е”, след разговор с бащата на футболиста.

Втората част на мача закъсня с час и половина, като през това време привържениците ясно показаха своята подкрепа. Феновете на Финландия скандираха името на халфа, викайки „Кристиан”, а датските пък отговаряха мощно с фамилията на полузащитника – Ериксен.

В крайна сметка след подновяван на играта отборът на Финландия успя да запише исторически успех при дебюта си на Европейски футболни финали. Скандинавският тим се наложи над Дания с 1:0 в първия мач за двата тима на EURO 2020, а в 74-ата минута Хьойберг пропусна да върне Дания в мача. Стражът на Финландия - Лукаш Храдецки спаси центрирането на своя противник.

Резултатът обаче вероятно ще е едно от последните неща, с които ще бъде запомнена срещата, на фона на случилото се в края на първата част със звездата на домакините. След края на мача, организаторите на UEFA EURO 2020 направиха мил жест към Ериксен и го обявиха за „Звездата на мача”.