София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

Д-р Заячка: Борисов не харесва младите, но това не е повод да остави докторантите с едва 500 лв стипендия

"Научният труд е по-зле платен от този на хигиенистите"

3 годиниОбщество 12 Мирослав Митков

Научният труд е по-зле платен от този на хигиенистите. Това коментира пред медиите лидерът на АБВ–Младежи д-р Пламена Заячка и подчерта, че подобен подход демотивира младите хора да изберат науката като свое професионално поприще и далеч се разминава с прокламираните правителствени стремежи да бъде спряно изтичането на мозъци от България.
„Ние вече разбрахме, че Борисов не харесва младите хора. Но това не е основание да държи един докторант със стипендия под минимална работна заплата. За 10 години докторантите в България са получили едно повишение, което беше 50 лв. Така ли ГЕРБ връщат младите хора в България…“.
Д-р Заячка коментира и неравнопоставеността в научната сфера, предизвикана от правителството, като даде за пример увеличенията на учителските и на университетските заплати, докато БАН е пренебрегната
„Увеличават се заплатите на учителите за четвърта поредна година с цел изпълнение на предизборен ангажимент от 2017 г. за двойно увеличение на възнагражденията на педагозите в рамките на мандата. Между 15 и 16.1% ще е увеличението на индивидуалните работни заплати на педагогическите специалисти в образователната система от 1 януари 2021 г. От 1 януари 2021 г. стартовата основна заплата за учител става 1260 лв. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1300 лв., а на главните – 1350 лв. Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1535 лв., а заместник-директорите – 1420 лв. За сметка на това, все по-голяма става разликата между заплатите на учителите и младите учени!“.
Лидерът на АБВ-Младежи се позова на собствения си опит в научната сфера.
„Това, което мога да кажа, е моят личен опит - завърших магистратура в Брюксел, предложиха ми докторантура със стипендия 2500 евро, което е 10 пъти повече от 250 евро. Не става въпрос веднага да говорим за този стандарт, но това е обидно. В България има 3 500 докторанти, за които правителството дава по-малко от 2 милиона. Законът е така направен, че един редовен докторант се води на 8-часов работен ден и той няма право на друг договор освен на 4 часа. Освен, че ги оставят с под минимална работна заплата като сума за стипендия, не им предоставят и възможност да си докарват едни нормални доходи. Ако докторантът е късметлия да учи там, където живее, а не се е преместил да живее в друг град, за да плаща и наем, освен всичките сметки, то как ще се оправи? Късметлия ще е, ако си живее в града, в който учи“.
Д-р Заячка посочи  също, че има отделни, даващи малки допълнителни възможности, програми, но няма устойчива и последователна държавна политика за развитие на потенциала на младите хора. 
„Има една програма, която дава допълнително 400 лв., но тя не е за всички докторанти, тя е на конкурсен принцип и дори не е за всички специалности. Говорим за всичко друго, но не за устойчивост, не и за една политика за развитие на потенциала на младите. Защо трябва да изберат науката, при условие, че научният труд е по-зле платен от хигиенния в момента“.